İnternet, doğası gereği sınırları geniş bir yapı üzerinde kurulduğu için sahtekârlık, dolandırıcılık, virüs bulaşması, yetkisiz erişim, şifre ve kişisel bilgilerin çalınması gibi kötü niyetli saldırılara maruz kalma riski taşır.

ELEKSE Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu A.Ş. bu riskleri asgari seviyede tutmak için teknolojinin imkân sağladığı bütün önlemleri almıştır.

Bilinçli bir internet kullanıcısı olarak aşağıda belirttiğimiz konularda bilgi sahibi olmanız, kendinize ait önlemleri almanız internet üzerinden gerçekleştireceğiniz işlemlerinden daha güvenle yararlanmanızı sağlayacaktır.

 • Güncel bir tarayıcı kullanıyorsanız, SSL Sertifikası sayesinde, ELEKSE Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. tarayıcınızın adres satırı yeşil renkte görünecek ve elekse.com güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına adres satırına tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Diğer internet sitelerinde ya da e-postalarda yer alan bağlantılara güvenmeyin. Bu bağlantıları erişim için kullanmayın.
 • Sosyal medyada son zamanlarda markaları taklit eden sahte sayfalar açılmaktadır. Markaların logosunu ve görsellerini kullanarak açılan bu sahte hesaplar, size çeşitli vaatlerde bulunabilir ve kişisel bilgilerinizi ele geçirmeye çalışabilir. Markalara ait hesaplar dışında yapılan duyurulara lütfen itibar etmeyiniz.
 • Bilgisayarlarınız, akıllı telefonlarınız ve tabletleriniz çeşitli yollarla virüslere maruz kalabilir: Kullandığınız cihazlarda virüs koruma sistemlerinin veya güvenlik duvarlarının etkin biçimde kullanıldığından emin olun
 • Kullandığınız bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonların işletim sistemleri güncel olmalı ve mutlaka etkin güvenlik uygulamaları ile korunmalıdır
 • İnternet sayfamız üzerinden hesabınıza erişmek istemeniz durumunda, tek kullanımlık SMS şifresi telefonunuza iletilmektedir. SMS şifrenizin cep telefonunuza SMS mesajı olarak iletilmesinde aksaklık yaşamanız halinde derhal 0(212) 235 66 00 çağrı merkezimizi ve abonesi olduğunuz GSM operatörünüzü arayınız.
 • Kart numaranızı ve şifrenizi korumanız ve gizli tutmanız gerekir. Şifrenizin üçüncü kişiler tarafından kullanılmasıyla doğabilecek zarar ve kayıplardan Elekse Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu A.Ş. sorumlu değildir. Kullanıcı olarak sizlerin hak ve sorumluluklarınız şirketimizle imzalamış olduğunuz çerçeve sözleşme içerisinde yer almaktadır.
 • Dolandırıcılık girişimlerine maruz kalmamak için kart şifrenizi şirket personeli dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmayın. Dolandırıcılık şüphesi durumunda zaman kaybetmeden 0(212) 235 66 00 numaralı çağrı merkezimizi arayarak durum bildiriminde bulunmanız gerekmektedir.
 • Bilgilerinizi cüzdanınızda ya da çantanızda yazılı olarak taşımayın. Mutlaka ezberleyin ve şifre bilgilerinin yazılı olduğu belgeleri başkalarının ulaşabilecekleri yerlerde saklamayın.
 • Giriş yaparken klavye ya da ekranı izleyen kişilerin varlığına dikkat edin.
 • Elekse Elektronik Para ve Ödeme Kuruluşu A.Ş.; hiçbir zaman müşterilerinin şifrelerini soran, kişisel bilgilerini talep eden veya güncellenmesini isteyen e-postalar göndermez.
 • Bizimle paylaştığınız telefon numaralarınızı, adresinizi veya e-posta gibi iletişim bilgilerinizi her zaman güncel tutun. Bu bilgilerin değişmesi halinde operatörünüzü mutlaka bilgilendirin.
 • İletişim bilgilerinizdeki değişiklikleri bildirmemeniz durumunda mevcut iletişim bilgilerine yapılacak bildirimler geçerli olacaktır.
 • E-posta ve sosyal medya hesaplarınıza güçlü şifreler kullanın.
 • Ortak kullanılan(internet kafe gibi) ve güvenli olmayan ağlar üzerinden internet aracılığıyla alışveriş yapmanız durumunda kredi kartı bilgilerinizin güvenliği açısından çok dikkatli olmalısınız.
 • Kredi kartlarınızla beraber nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport gibi belgeleriniz de çalındı ya da kaybolduysa mutlaka durumu polis ve savcılığa bildirip tutanak tutturarak sizin adınıza yapılabilecek sahte başvuruların önüne geçin.
 • Kart numaralarınızı sanal ödemeler dışında hiçbir yerde kullanmayınız.
 • Kartınızı çaldırmanız veya kaybetmeniz durumunda bankanızla iletişime geçiniz.
 • Kartınızın ya da SMS şifresi gönderilen telefonunuzun kaybolma, çalınma, zorla alınma gibi herhangi bir nedenle elinizden çıkması halinde vakit kaybetmeden 0(212) 235 66 00 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bildirmeniz gerekmektedir.
 • Sanal Pos işlem ve bakiye bilgilerinizi https://pos.esnekpos.com adresinden takip edebilirsiniz.
 • Gerçekleştirdiğiniz işlemlere ait dekontlar, talebiniz durumunda sistemimize kayıtlı e-posta adresinize ya da iletişim adresinize iletilir.
 • Şirketimiz, kişisel verilerin işlenmesinde 6698 sayılı Kanun’un ortaya koymuş olduğu genel ilkelere uygun davranmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesinde genel ilkelerimiz şu şekildedir;
  1. Hukuka ve dürüstlük kurallarına uygun olma,
  2. Doğru ve gerektiğinde güncel olma,
  3. Belirli, açık ve meşru amaçlar için işlenme,
  4. İşlendikleri amaçla bağlantılı, sınırlı ve ölçülü olma,
  5. İlgili mevzuatta öngörülen veya işlendikleri amaç için gerekli olan süre kadar muhafaza etme.
 • Kişisel verileriniz, Şirketimiz tarafından verilen hizmet, ürün ya da ticari faaliyete bağlı olarak değişkenlik gösterebilmekle birlikte otomatik ya da otomatik olmayan yöntemlerle, Şirketimizin ve üye iş yerlerimizin ofisler, şubeler, bayiler, çağrı merkezi, internet sitesi, sosyal medya mecraları, mobil uygulamalar ve benzeri vasıtalarla sözlü, yazılı ya da elektronik olarak toplanabilecektir.
 • Kişisel veri sahipleri olarak, haklarınıza ilişkin taleplerinizi, işbu Aydınlatma Metni’nde aşağıda düzenlenen yöntemlerle Şirketimize iletmeniz durumunda Şirketimiz talebin niteliğine göre talebi en geç otuz gün içinde herhangi bir ücret olmaksızın sonuçlandıracaktır. Ancak, Kişisel Verileri Koruma Kurulunca bir ücret öngörülmesi halinde, Şirketimiz tarafından belirlenen tarifedeki ücret alınacaktır. Bu kapsamda kişisel veri sahipleri;
  1. Kişisel veri işlenip işlenmediğini öğrenme,
  2. Kişisel verileri işlenmişse buna ilişkin bilgi talep etme,
  3. Kişisel verilerin işlenme amacını ve bunların amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme,
  4. Yurt içinde veya yurt dışında kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişileri bilme, Kişisel verilerin eksik veya yanlış işlenmiş olması hâlinde bunların düzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
  5. KVK Kanunu’nun ve ilgili diğer kanun hükümlerine uygun olarak işlenmiş olmasına rağmen, işlenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkması hâlinde kişisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapılan işlemin kişisel verilerin aktarıldığı üçüncü kişilere bildirilmesini isteme,
  6. İşlenen verilerin münhasıran otomatik sistemler vasıtasıyla analiz edilmesi suretiyle kişinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme,
  7. Kişisel verilerin kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğraması hâlinde zararın giderilmesini talep etme haklarına sahiptir.
 • KVK Kanunu’nun 13. maddesinin 1. fıkrası gereğince, yukarıda belirtilen haklarınızı kullanmak ile ilgili talebinizi, yazılı veya Kişisel Verileri Koruma Kurulu’nun belirlediği diğer yöntemlerle Şirketimize iletebilirsiniz. Kişisel Verileri Koruma Kurulu, şu aşamada herhangi bir yöntem belirlemediği için başvurunuzu KVK Kanunu gereğince, yazılı olarak Şirketimize iletmeniz gerekmektedir. Bu çerçevede Şirketimize KVK Kanunu’nun 11. maddesi kapsamında yapacağınız başvurularda yazılı olarak başvurunuzu ileteceğiniz kanallar ve usuller aşağıda açıklanmaktadır.
 • Hizmet alımında yaşadığınız aksaklıklara yönelik şikayetlerinizi 0(212) 235 66 00 numaralı çağrı merkezimizi arayarak ya da https://elekse.com internet adresinde yer alan “Görüş / Öneri” bölümünden bildirebilirsiniz.
 • Sunulan hizmetlere ilişkin bilgilendirmelere, kesintilere, duyuru ve uyarılara https://elekse.com internet adresinden ulaşabilirsiniz ya da 0(212) 235 66 00 numaralı çağrı merkezimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 • https://elekse.com internet adresimizden ya da 0(212) 235 66 00 numaralı çağrı merkezimiz dışındaki herhangi bir kanal aracılığı ile gelen bilgilere itibar etmeyiniz.

Kullanıcı Bilgilendirme Metni'ni buradan indirebilirsiniz.

Paylaş:

Elekse, Kullanıcı, Bilgilendirme